IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

İnternete bağlanırken her aygıta bir IP adresi tanımlanır. Türkçe tanımıyla Protokol adresi harici ve dahili olmak üzere değişkenlik gösterir. Burada sizlere Windows, Android ve iOS işletim sistemleri üzerinde IP adresi değiştirme yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

IP Adresi Ne Zaman Değiştirilir?

Sürekli kullandığımız IP adresi bazen geçersiz olabilir ya da başka IP adresi ile benzerlik gösterebilir. Eğer yeni bir yere taşınmışsak da ağ yapılandırması için kullandığımız cihazlara yeni bir IP adresi tanımlamak durumunda kalabiliriz. Bu gibi durumlarda farklı platformlar üzerinde IP adresinin nasıl değiştirileceğini öğrenelim.

Windows IP Adresi Değiştirme

Şimdi uygun sıraları takip ederek IP adresi değiştirmenin nasıl olduğunu öğrenelim

 1. İlk olarak bilgisayarınızdan Denetim Masası’nı açın. Daha sonra Ağ ve Paylaşım Merkezi sekmesini seçin.
 2. Ağ ve Paylaşım Merkezini seçtikten sonra karşınıza çıkan sol üst köşede yer alan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir sekmesini seçin.
 3. Burada yer alan Wi-Fi bağlantınıza çift tıkladıktan sonra en son satırda bulunan Özellikler bölümüne tıklayın.
 4. Özellikler bölümünde açılan pencerede İnternet Protokolü Sürüm 4(TCP/IPv4) göreceksiniz. Bu bölümü çift tıklayın.
 5. Daha sonra Otomatik olarak IP adresinizi değiştirin ya da kendiniz bir IP adresi tanımlayın.

Android IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android tabanlı cihazlarda IP adresinin bir başkası tarafından hacklenmesi ve bunun gibi nedenler yüzünden adresinizi değiştirmeniz gerekebilir. Aşağıdaki yöntemle IP adresinizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

 1. Öncelikle telefonunuzun Ayarlar bölümünü açın. Sonrasında ise Kablosuz seçeneği seçip Wi-Fi ağınıza basılı tutun ve Ağ Değiştir’i tıklayın.
 2. Karşınıza Gelişmiş Ayarlar diye bir bölüm çıkacak. Buradan IP Settings bölümünü Static IP olarak değiştirin.
 3. IP adresinizi ilgili bölüme kaydedin. Android telefonunda Uçuş Modu özelliğini açıp kapatarak da IP adresinizi rastgele değiştirmeniz mümkündür.

iOS(iPhone) IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle telefonunuzun Ayarlar bölümünü açın. Daha sonra Wi-Fi bölümünü açarak kendi ağ adınızın yanında yer alan “i” simgesini etkinleştirin.
 2. IP Yapılandır bölümünü seçin.
 3. En son adım olarak Manuel’i seçin ve IP adresinizi kutucuğa yazın. Aynı Android cihazlarda olduğu gibi iOS sürümlü cihazlarda da Uçuş Modu’nu açıp tekrar kapatarak cihazınıza rastgele bir IP tanımlaması yapabilirsiniz.

Yazımızda Windows, Android, iOS için IP adresini değiştirmenin formülüne yer verdik.

Bununla birlikle bilgisayarınızın sol alt kısmında bulunan araştırma çubuğunu ilk olarak komut yazın. Açılan kutuya ipconfig/release ya da ipconfig/renew yazarsanız da buradan Ip adresinizi bulabilir ya da değiştirebilirsiniz.