HAVELSAN’dan Yerli ve Milli Görüntülü Konuşma Programı: Diyalog

Dostlarımızın, akrabalarımızın kısacası tüm sevdiklerimizin ziyaretine gidemediğimiz, global olarak kitle halinde ilerleyen koronavirüs salgınına karşı evlerimizde kalmak bizleri için ödenmesi gereken bir vatani borç niteliği kazandır. Sadece sevdiklerimizle vakit geçirmek için değil, derslerimizden geri kalmamak için de bir görüntülü konuşma programına ihtiyaç duyuyoruz.

Krizi fırsata çeviren birçok firma da gerek yeni görüntülü konuşma programları gerekse Discord gibi var olan konuşma kanalları üzerine görüntülü konuşma eklentisi getirerek kullanıcılarını memnun etti.

HAVELSAN’DAN YERLİ VE MİLLİ PROGRAM

Peki ülke olarak biz ne konumdayız? Yerli ve milli bir görüntülü konuşma programına kavuşmanın zamanı gelmedi mi? İşte HAVELSAN da tam bu noktada devreye giriyor. Kabine toplantılarına yabancı bir görüntülü konuşma uygulamasıyla katılan cumhurbaşkanının talimatıyla yeni bir görüntülü konuşma uygulaması geliyor.

HAVELSAN NEDİR?

Öncelikle cevaplandırmamız gereken soru, ülkemizin verileri Çin’ e veya Amerika’ ya gitmesin diye duyurusunu yaptıkları görüntülü konuşma uygulamasını geliştirecek olan HAVELSAN’ın ne olduğu. Açılımı ‘’Hava Elektronik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’’ olarak bilinen şirket, tıpkı ASELSAN gibi ülkenin teknolojik kalkınmasında çok fazla etkisi olan bir kuruluş. Temel olarak çalışma alanlarıysa;

  • Komuta kontrol ve savaş sistemleri
  • Eğitim ve simülasyon teknolojileri
  • Yönetim ve bilgi sistemleri
  • Ülke güvenliği ve Siber güvenlik çözümleri  şeklinde yer alıyor.

HAVELSAN DİYALOG UYGULAMASI

Geçtiğimiz günlerde Twitter hesabı üzerinden yeni ‘’Diyalog’’ uygulamasının müjdesini veren HAVELSAN genel müdür Ahmet Hamdi Atalay, bu ve buna benzer pek çok yerli uygulamanın çok yakında geleceğini bildirdi.

Özellikle siber saldırıların son derece ivme kazandığı bu zamanlarda, kişisel verilerin yurt dışına çıkmasını engellemek ve ülke içinde kurulan bir uygulama içerisinde depolamak amacı doğrultusunda ilerleyen HAVELSAN, çeşitli teknoloji firmalarıyla ortaklaşa bir iş yürüterek bu alanda ülkemizi kalkındırmayı hedefliyor.

Özellikle öğretmenlerin kullandığı Zoom uygulamasının güvenlik tehdidiyle askıya alınması ve Meet uygulamasının ücretsiz olmasının ardında Amerika’nın kişisel verileri depolama planının yattığı bir dönemde herkesin gönül rahatlığıyla ders işleyip, sevdikleriyle sosyalleşmenin keyfini çıkaracağı bir uygulama için geç bile kalındı.

Şu anlık test aşamasında olan ‘’Diyalog’’ ise çok yakında telefontablet ve bilgisayarlarınızdan ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bir uygulama olarak raflardaki yerini alacak.