Litecoin Nedir? Litecoin ile Bitcoin Arasında Ne Fark Var?

GitHub üzerinden 7 Ekim 2011 tarihinde eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından piyasaya sürülmüştür. Litecoin blok oluşturma süresini azaltarak coin sayısını arttırmış ve Bitcoin core istemcisinin bir parçası olmuştur.

Diğer altcoinler gibi herhangi bir merkezi olmadığı gibi en alt düzeyde olan maliyetiyle de para transferi yapmaya oldukça elverişli bir kripto para birimidir. Aynı zamanda kişisel bilgisayarlarda da madencilik yapılabiliyor olması son zamanlarda popüler olmasının en büyük nedeni diyebiliriz.

Kullanmış olduğu matematik alt yapılı teknoloji sistemi ile bu ağ güvenliği sağlanmakta ve kullanıcılar rahatlıkla kendi paralarını kendileri kontrol edebilmektedir.

Litecoin Ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Litecoin ağı üzerinden blok işleme süresi 2,5 dakika olarak belirlenmiştir fakat bu süre Bitcoin de bu süre 10 dakikadır. Çalışmanın ispatı yani scrypt algoritmasını kullanır.

Litecoin madenciliği için özel tasarlanmış FPGA ve ASIC makinelerini kullanırken Bitcoin SHA-2 makinesini kullanmaya devam etmektedir.

Litecoin Ne Kadar?

Sanal paralarda sürekli değişim gösterseler de 1 Litecoin’in 1 Mayıs 2020 Cuma günü itibari ile 330-340 TL arasında bir değere sahip olduğunu söyleyebiliriz.