Son Zamanlarda Sıkça Duyduğumuz Telegram Nedir?

Türkiye’de bir anda popülerleşen ve adını her yerde duyamaya başladığımız telegram uygulaması. Bir çok mesajlaşma uygulamasına benzeyen bir uygulama olmakla kalmayıp kendini büyük bir çizgi ile ayıran sıra dışı özellikleri var.

Telegram Uygulaması Nedir?

2013 senesinde Rus yazılımcıların yayınladığı bu uygulama diğer birçok mesajlaşma uygulamasının yanı sıra oldukça hızlı ve en önemlisi ultra güvenlikli. Güvenlik konusunda o kadar iddalılar ki 2014 yılında bir yarışma düzenleyerek mesajlara ulaşabilene büyük ödüller vadetmiş, ama kimse mesajlara erişim sağlayamamıştır. Sadece bu değil uçtan uça şifreleme özelliğini kullanarak telegramın gizli mesajlaşma özelliği sunan uygulama bu özelliği sayesinde telegramın yöneticileri bile ulaşamıyor o sohbete. Hatta süreli sohbet ayarlayıp belirlediğiniz süre sonucunda sohbetin kendi kendini silmesini bile ayarlayabiliyorsunuz.

Her Platforma Uygun!

Telegram uygulaması mesajlaşma uygulaması ancak sadece akıllı telefonlar değil tüm platformlarda. İos ve Android tabanlı cihazların yanı sıra Windows Phone gibi telefonlarda hatta Windows, Mac Os işetim sistemine sahip bilgisayarlarınızda bile var.Tabiki hiç bir uygulama indirmeden tarayıcınızdada kullanabilirsiz.

Yedekleme ve Hafıza Derdi

İncelikle düşünülerek geliştirilen uygulamada sohbet geçmişini telefon yada kullanılan cihaz yerine özel bulut tabanlı sunucularda saklanıyor. Bu sayede cihaz değiştirirken sadece hesabınıza giriş yapmanız yeterli oluyor.Bunun yanı sıra sunucuda barınması mesajlaşma hızını çokça etkiliyor.

Telegram Grup Özelliği

Whatsapp’taki grup özelliğini benzeyen telegram grupları 200 bin kullanıcıya kadar grup üyesi kabul ediliyor. İş ve eğitim hayatında sıkça kullanılan gruplarda 1.5 GB’a kadar dosya paylaşmak mümkün oluyor. Bu sayede dosya paylaşımını hızlandıran yapılan işe verimde sağlıyor. Yine benzer özellikle sadece yöneticiler yada moderatörler paylaşımda bulunabiliyor.

Türkiye’de Hızla Yükselen Telegram Kanal Özelliği

Türkiye’de patlayan meşhur telegram kanalları arasında haber, film, ücretsiz kitaplar ve programlar, hem kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor bunun yanı sıra kanal sahiplerine ek gelir kapısı sağlıyor. Gelişen kanal kitleleri instagramdan daha aktif biçimde kullanılıyor. Kanal içerinde yönetici yazılı mesaj, görseller ve video mesajlarının yanı sıra dış bağlantılarıda paylaşılabilir. Eğer sizinde kendi kanalınız varsa yetişemediğiniz durumlarda yada prestij kazanmak gerekirse socialception sitesinde destek alınabilir. Kanalları yönetici tercihine göre ister gizli ister herkese açık yapılabiliyor. Tahmin ediliyor ki facebook gruplarının en büyüğü olan Amacı Olmayan Grup gibi telegramdada gizli ve bu derece büyük kanal ve gruplar bekleniyor.

Bi’Dolu Tekno‘ nun haberlerini ve fırsatlarını öğrenmek için kanala davetlisiniz!

Bi’DoluTekno Telegram Kanalı ; https://t.me/bidolutekno