Android Nedir? IOS mu Android mi? Android Geliştiricisi Nasıl Olunur?

Dünya’da milyonlarca kullanıcının kullanığı Android hakkında neler biliyoruz? Neleri yanlış biliyoruz? Android yazılımı geliştirmek için neler öğrenmeliyiz? Android geliştiricisinde olması gereken bilgiler neler? Gibi sorulara bu haberimizde cevap vermeye çalıştık.

Android, Google tarafından üretilen, açık kaynak kodlu ve her yazılımcının katkı sağlayabileceği, tüm dünyadaki milyonlarca sayıda akıllı cihazların arka planında yer alan popüler yazılımdır. Android herkese açık bir kaynak olduğu için sınırsız hayal gücünün el verdiği ölçülerde programlar tasarlanmasına izin vermektedir.

Android Logo - bi'dolu Tekno

Başlarda güvenlik açıkları sık olan bu yazılım gün geçtikçe en güvenilir yazılım haline gelmeye başladı. Bu yazılımın geliştirilmesinin önünde bir sınır olmaması en heyecan verici yönüdür. Verilerin kontrol altına alınması, hayatı ve sosyal paylaşımları kolay hale getiren programların yazılabilir olması bu sistemin gelecekte de popüler olmasını sağlayacak.

Google 2003 Yılında Satın Almıştı

 Google’nin 2003 yılında Android haklarını satın alması ile beraber, araba yazılımlarında tablet ve telefonlarda ve akıllı saatlerde kullanımı yaygınlaşan bir işletim sistemi haline geldi. Android işletim sisteminin amacı, cihaz ile kullanıcı arasında bir köprü kurmak ve kullanıcının cihazı en verimli şekilde kullanmasının yolunu açmaktır.

Ek olarak bu işletim sisteminin Google tarafından ücretsiz olarak sunulması yaygınlaşmasında en önemli faktör oldu. Apple da iOS işletim sistemini geliştirdi ama Android gibi açık kaynak kodlu olmayan kapalı bir sistem kullanıyor. Bu işletim sisteminin, farklı cihazlardaki farklı görünümünün nedeni sürümlerin farklı olmasıdır.

Android iOS işletim Sisteminden Daha Avantajlıdır

iOS işletim sistemi kullanıcılarına göre çok daha fazla olan bir kullanıcı kitlesine sahip olan Android işletim sistemi kullanıcılara daha çok konfor sunuyor. Android mağazalarında herkes ihtiyacı olan programları ücretli veya ücretsiz olarak indirebilir.

Android işletim sistemi Linux işletim sistemini çekirdek olarak alan bir sistemdir. Daha önce bilgisayarlarda belli bir kitle tarafından kullanılan Linux işletim sistemi örnek alınarak oluşturulmuştur.

Android Geliştiricisi Olmak

Android uygulamalarında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, birinci adım bir kodlama dili öğrenmektir. Çeşitli Android programlama dilleri arasındaki farklar biraz karmaşık ve nüanslı olabilir. Hangisiyle başlayacağınızı seçmek önemlidir.

Android geliştiricisi olmak isteyenlerin öğrenecekleri diller şöyle sıralanır:

• Java – Java, Android yazılımını geliştirmenin yoludur ve Android Studio tarafından desteklenir.

• Kotlin – Kotlin yazılım dili de JAVA benzeri bir dildir.

• C / C ++ – Android Studio destekli bir yazılım dilidir. Bu diller oyunlar gibi grafiksel uygulamaları tasarlarken işe yarar.

• PhoneGap HTML, CSS, JavaScript Dilleri: Etkileşimli web sayfalarının nasıl oluşturulacağını zaten biliyorsanız, daha basit bir çapraz platform uygulaması oluşturmak için bu bilgileri PhoneGap ile kullanabilirsiniz.

Siz Android ve Android yazılımcısı olmak hakkında ne düşünüyorsunuz?