iOS 13.5 Beta 3 Yenilendi! Virüs Takibi ve Maske İle Face ID Kolaylığı

Bilindiği üzere 15 Nisan tarihinde Apple iOS 13.4.5 Beta 2 sürümünü piyasaya sürmüştü. Şimdilerde ise küçük bir gecikmeyle bu kez iOS 13.5 Beta 3 karşımıza çıktı. Önceden tanıtılması planlanan telefona yeni özellikler eklenmesi sebebiyle de isim değişikliğine gidildiği belirtildi.

iOS 13.5 Beta 3 Yeni Özellikleri

iOS 13.5 Beta telefonuna devam eden Covid-19 salgını nedeniyle insanların akıllı telefon kullanmalarını kolaylaştırmak adına bir dizi yeni özellik eklendi. Apple şirketi sayesinde Google arama motorunun da esinlendiği iOS 13.5 Beta 3 değişiklerine hep beraber inceleyelim.

Kişi İzleme ve Covid-19 Maruz Kalma Bildirimleri

iOS 13.5’in üçüncü Beta sürümüyle Apple şirketi bu ayın ilk yarısında açıkladığı kişi izleme ve Covid-19 maruz kalma bildirimleri özelliklerini aktif etti. Bu yeni özellikler ayrıca Android cihazlarla da çapraz uyumlu olmakla birlikte hükümet sağlık kurumlarının korona virüs için kişiyi yakından takip etmelerini kolaylaştırmaktadır. iOS 13.5 Beta 3 telefona bu özelliklerin tanımlanması virüsle mücadelede farklı bir değer yaratmıştır. Çünkü iOS telefonlarda yer alan kısıtlamalar kişi izleme özelliğinin düzgün çalışmasına izin vermemektedir.

Bu özellikleri telefonda aktif hale getiren kişiler birlikte aynı yerde bulunduklarında telefonları üzerinden bluetooth aracılığıyla iletişim kurabiliyor ve kayıt tutuluyor. Eğer kişilerden birisinde korona virüse rastlanırsa enfekte olmuş kişinin sunucular yardımı ile kimlerle yakın temasta bulunduğu tespit edilip o kişiler bilgilendiriliyor.

Maske Takıldığını Sırada Face ID Yerine Şifre Ekranı

Maske takıldığı anda Face ID’nin çalışmaması Apple kullanıcıları için büyük bir sorundur. Bu sorunu dikkate alan Apple şirketi iOS 13.5 Beta telefonda yeni bir özellik geliştirdi.

Telefonda Face ID yine maske ile çalışmıyor ancak maske görüldüğü anda direkt olarak şifre ekranına yönlendiriyor. Maske kullanımının gelecek nesillerde de aktif olacağı öngörüldüğü vakit bu özelliğin hoş bir değişiklik olduğu söylenebilir.

FaceTime Görüşmelerinde Otomatik Tanınmayı Devre Dışı Bırakma

Covid-19 salgını görüntülü arama hizmetlerinin kullanımında da artışa sebep olmuştur. Google Meet, Zoom ve diğer görüntülü aramaya olanak veren uygulamaların popülaritesi artarken FaceTime kullanımında da artış olduğu görülmüştür.

Bu nedenle grup FaceTime görüşmesi deneyimini daha iyi bir hale getirmek için Apple, iOS 13.5 Beta 3 sürümüne “Otomatik Tanınma” sekmesini devre dışı bırakma özelliğini de eklemiştir.