Xiaomi Redmi Note 9 Tanıtıldı! İşte Redmi Note 9 Özellikleri ve Fiyatı

Xiaomi Redmi Note 9 model telefon uzun zaman öncesinden merakla beklenen bir modeldi ve nihayet özellikleri ortaya çıktı.

Cihaz 6.53 inç ekran taşıyor ve Helio G85 marka işlemcisi var. Ana arka kamerasının 48 MP olması ve pilinin 5.020 mAH olması bu telefonun öne çıkan önemli detaylarıdır. Tabi bu dev pili doldurmak için 18 W hızlı şarj adaptörü de kutu içinde gelecek. Firmanın merakla beklenen bu modelinin fiyatının da rakiplerine göre iyi olması satışları dünya çapında arttıracak. Beklenti bu yöndedir.

Xiaomi Redmi Note 9 Telefon Özellikleri

Cihazın ekranının 2340 x 1080P çözünürlük sağlaması, çerçevelerinin son derece ince olması, kasa -ekran oranının beklendiği gibi olması güzel özellikleri arasında. İşlemciye destek için kullanılan GPU Mali G52 model grafik işlemci oldu. İlk defa Helio G85 model işlemci bu telefonda kullanılıyor. Şirket yetkililerine göre, müşterilerin beklentilerini ziyadesi ile karşılayacak bir cihaz ürettiler.  Parmak izi okuyucu ve 3.5 mm ses girişi müşterilerin en önemli beklentileri idi ve Xiaomi bu beklentileri karşıladı.

Telefonun 3 GB ram ve 63 GB ROM versiyonu 200 dolar fiyatla satılacak. 4 GB ram ve 128 GB ROM versiyonu ise 250 dolar fiyatla satılacak. Ülkemizde satışı yapılacak olan Redmi Note 9S model cihazın fiyatı da 2.500 TL olacak ki, bu kadar özelliğe bu fiyat oldukça iyi sayılabilir. Çünkü rakip şirketlerin 10.000 TL ve üzerinde sattıkları cihazlar da hemen hemen bu cihazla aynı özellikteler. Yani Xiaomi şirketi, kendinden beklendiği gibi hem uygun fiyatlı hem de yüksek donanımlı bir cihazla karşımıza çıkıyor.

Redmi Note 9 telefon modelinin ön tarafında 13 MP kamera bulunuyor. Cihaz Android 10.0 işletim sistemi ile geliyor. Arkadaki 49 MP kameraya ek olarak 3 sensör daha bulunuyor ki bunlar 8+2+2 MP çözünürlükte ve ultra geniş kamera derinlik kamerası olarak görev yapıyorlar.  Cihazın kalınlığının 8.90 mm olması neredeyse 1 cm standart kalınlığı aştığını gösteriyor.

Yeni İşlemcinin Snap Dragon ile Karşılaştırılması

Cihazın 12 nanometre mimari üzerine inşa edilen işlemcisinin, çekirdek frekanslarına bakıldığında 4 çekirdeğinin 2.0 GHz hızında olduğu diğer 4 çekirdeğin ise 1.5 GHz hızına eriştiği görülüyor. Bu işlemci 8 çekirdekli ve 64-bittir. Yani Snap Dragon 665 işlemciye göre, arka planda kalan 1.50 GHz frekanslı 4 çekirdeğin, Snap Dragon işlemciye göre  0.30 GHz daha yavaş olduğunun görüyoruz. Ama temel görevi üstlenen 4 çekirdek de her iki işlemcide aynı frekanslarda çalışıyor.