Geçmişten Bugüne Grand Theft Auto (GTA) Serisi

Oyunseverlerin çoğunun ilk hayran olduğu ve ilk oynadığı oyunlardan biri olan GTA serisinin geçmişini biliyor musunuz? Gelin hep beraber ilk oyundan itibaren tam 10 oyuna yakından bakalım.

Rockstar, ilk oyununu Grand Theft Auto olarak piyasaya sürmüştür. İlk oyunu 1997’de çıkmıştır. Grafikleri kötü olmasına rağmen oyun çok tutulmuştur. Oyun genel olarak kuşbaşı görünümle oynanır.

Rockstar 2 yıl sonra Grand Theft Auto: London 1969 oyununu çıkarmıştır. Hemen sonra Grand Theft Auto: London 1961 oyununu piyasaya sürmüştür.

GTA serisinin toplam 10 adet oyunu vardır.

Grand Theft Auto: London 1961 oyunu 1999 Ekim ayında windows işletim sistemini kullanan bilgisayarlar, Dreamcast ve Gameboy Color plotformlarına 2000 tarihinde uyarlanmıştır.

Ardından yepyeni grafikler, ilk üç boyutlu oyun 22 Ekim 2001’de Grand Theft Auto 3 adlı 5. oyunu piyasaya sürülmüştür. En çok beğenilen oyun olmuştur. Ana karakterimizin adı Claude’dir.

Serinin 6. oyunu olan Gta Vice City GTA serisinin en sevilen ve en çok heyecan duyulan oyunlarından biridir. Oyun haritasının serinin diğer oyunlarına nazaran daha küçük olmasına rağmen küçücük adalara bu kadar eğlenceyi sığdırmayı başarmışlardır. Oyun 1986 yılında geçmektedir. Ana karakterimizin adı Tommy Vercetti’dir.

Serinin 7. oyunu olan Gta San Andreas serinin yine en çok beğenilen oyunlarından biridir. Gerek haritası gerek görevleri ile birlikte efsane olmuştur. Oyun 1992 yılında geçmektedir. Ana karakterimizin adı Carl Johnson (CJ)’dir.


Serinin 8. oyunu olan Gta 4 serinin devrim niteliğindeki 2. oyunudur. Mükemmel grafikleri ile göz kamaştıran GTA 4 2008’in Liberty City’sinde geçmektedir. Ana karakterimizin adı Niko Bellic’tir.

Grand Theft Auto Chinatown Wars serinin telefonlar için olan ilk oyunu olan Gta CW serisinin 9. oyunudur. Oyunseverler tarafından GTA 1 ile GTA 4’ün karışımı olduğu savunuluyor.

GRAND THEFT AUTO 5 (VI) 
Serinin en son oyunu olan GTA 5 bir ilke imza atarak 3 ana karakter çıkarmıştır. 2013 yılında Los Santos (San Andreas) ‘ta geçmektedir. Oyunda ayrıca birçok şey değişmiştir. Mesela maksimum aranma seviyesi 5’e inmiştir. Ve oyuna gerçekçilik hissi vermiştir.