The Platform Filmi Konusu

The Platform filmi konusu ile ders niteliği taşımaktadır. Dikey bir şekilde oluşturulan bir hapishane bulunur. Ancak bu hapishaneye gönüllü olarak girmek isteyenlerde olabiliyor. Eğer anlaştıkları süre kadar içeride kalabilirlerse bir sertifika alarak dışarı çıkıyorlar. Goreng isimli biri de bu hapishaneye o amaçla girer. Yaklaşık 600 kat ve her katta sadece iki kişi kalmaktadır.

Ortası boş bir yerde yukarıdan aşağıya doğru asansör inmektedir. Her gün bu asansörden yüzlerce çeşit yemek hazırlanarak en üstten en alta doğru inmeye başlar. Her katta bir süre durur ve mahkumlar yemeklerini yer sonra bir alt kata iner. Her ay insanların bulunduğu katlar değiştirilir. Bir gün üstte iken bir gün altta olabilirsin. Bu sebeple üst kattakiler bu nimeti bir hayvan gibi yiyerek, alt kattakilere ulaştırmamak ve onların ölmesini amaçlarlar.

Goreng ise ilk başlarda sistemi anlamaya ve çözmeye çalışır. Eğer herkesin yetecek kadar yemesi halinde tüm bu yiyecekler en alt kattakine kadar ulaşabileceğini düşünür. Ancak kimse onu umursamaz. O ise birini ikna ederek bunu denemeye başlar.