Netflix’ten Sinemaya Destek!

 Corona salgınından dolayı birçok sektör gibi sinema ve televizyon sektörü de olumsuz etkilenmiş bulunmakta. Sinema Televizyon Sendikası, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı olan IKSV ile birlikte Netflix önderliğinde sektör çalışanlarına destek olmak için önemli adımlarda bulundu. Türkiye çapında prodüksiyonların durmasından olumsuz etkilenen set işçileri, “Covid-19 Sinema ve Televizyon Desteği”ne serbest çalışanlar da dahil başvurabilecekler. Kordinatörlük, asistanlık, operatörlük, ve teknisyenlik gibi görevler üstlenen sayısız set çalışanı bu desteğe başvurabiliyor.  

Desteğin Detayları

Bu destek kapsamında, sektör çalışanlarına destek için bir defaya mahsus olmak üzere dağıtılacak kişi başı tutar 2500 lira olarak belirlenmiş durumda. 4 milyon lira katkı ile oluşturulan bu destek sürecinde, desteğin yönetim ve dağıtım rolünde IKSV ve Sinema Televizyon Sendikası aktif olarak yer alıyor. 27 Mayıs 2020 tarihinde başvuru süreci başlıyor, online başvuru formunun sitede yer almasının ardından, 14 gün boyunca devam edeceği biliniyor. Değerlendirme kurulu, IKSV ve Sendika üyelerinden oluşuyorken,  3 haftalık bir süreç boyunca başvurular inceleniyor ve bu desteğe hak kazanan kişileri belirlenmiş oluyor.   Pandemi nedeniyle çekimlerin kesintiye uğramasıyla Netflix, IKSV ve Sinema Televizyon Sendikası tarafından sektör çalışanları desteklenmiş olacak bu 4 milyon liralık gelir, çekimleri kesintiye uğrayan yapımların kamera arkasındaki çalışanlara dağıtılacak. Bu destek sonucunda amaç. sektörel farkındalığı artırmak, diğer yayıncı platformları sivil toplum örgütleri ve ilgili kamu kuruluşlarının da Sinema Sektörü’ne yönelik katkıda bulunmasına teşvik edilmesi oluyor.  

Başvuru Koşulları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışma iznine sahip olmak,
  • Halihazırda sigortalı bir işte çalışmıyor olmak, 
  • Sinema, dizi, reklam, TV programcılığı, belgeseli, klip gibi yapımlarda kamera arkasında işçi olarak çalışıyor olmak,
  • Kısa Çalışma Ödeneği ya da İşsizlik Maaşı’ndan yararlanmıyor olmak, 
  • Doğru beyanda bulunarak başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmak yer alıyor.
  • Başvuru yapmak isteyen kişilerin Sinema Televizyon Sendikası internet sitesinin ana sayfasından ulaşılabilecek başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmaları gerekiyor. Başvuru Formu 4 kısımdan oluşuyor. Kişisel ve İletişim bilgileri, Maddi durumu belgeleyecek belgeler, Sektörel bilgiler ve deneyimler, Referanslar kısmı yer alıyor. 
  • Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen bilgiler doğrultusunda, teknik değerlendirme ve ön değerlendirme  Sinema Televizyon Sendikası ön seçici ekip tarafından yapılacak olup, değerlendirme sürecinde uygun görülen adaylar IKSV ve Sinema Televizyon Sendikasının ortak olarak oluşturacak olduğu seçici kurul tarafından incelenecek ve son liste açıklanacaktır. Destek almaya hak kazanan başvuru sahipleri, formda belirtilen e-mail adresine gönderilecek bilgilendirme maili ile bilgilendirilecektir. Başvuruların beklenenden fazla olması durumunda ise, değerlendirme kriterlerine uygunluk kriterine ek olarak, başvuru sırası da göz önünde bulundurulacaktır. Başvuruların kabulü ve ön değerlendirme, 27 Mayıs ile 10 Haziran arasında, uygun başvuruların değerlendirilmesi 11-18 Haziran arasında, kabul edilen başvuruların ilanı ise 19 Haziran’da olacaktır.